W Polsce nieśmiało zawitała wiosna, a wraz z nią – kleszcze i inne pasożyty. Wiąże się to z większą liczbą pacjentów, których zdrowie jest zagrożone przez inwazje pasożytnicze. Rozpoznanie i leczenie
są bardzo ważne, ponieważ zwierzęta są także wektorem pasożytów groźnych dla człowieka. Artykuł autorstwa dr. n. wet. Jerzego Ziętka traktujący o pasożytach i ich zwalczaniu znajdą Państwo w dziale
Vet-Asysta. Równie przydatnym artykułem w czasie wzmożonej aktywności pasożytów jest tekst Technika wykonywania zeskrobiny oraz ocena mikroskopowa uzyskanego materiału autorstwa dr Agnieszki Cekiery z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Zeskrobina, jako jedno z podstawowych dodatkowych badań dermatologicznych, pozwala na rozpoznanie wielu dermatoz, w tym świądowych, np. na tle ektopasożytów.
W newsach m.in. NOWY NOS DLA BEZDOMNEGO PSA, MASTERS GROOMING SHOW, MUZYKA DLA KOTÓW
Inwazje pasożytnicze stanowią ciągle zagrożenie dla zdrowia, a w niektórych przypadkach także życia zwierząt i ludzi. W skrajnych przypadkach notuje się upadki całych stad czy hodowli. Zwierzęta są także wektorem pasożytów groźnych dla człowieka
Małe ssaki są coraz częściej pacjentami gabinetów weterynaryjnych. Zwierzęta egzotyczne to bardzo szerokie pojęcie. Wśród osobników należących do tej grupy są znaczące różnice fizjologiczne, jak i behawioralne, a co za tym idzie – zwierzęta te wymagają zupełnie innego podejścia. Wśród najczęściej spotykanych „niezwykłych” pacjentów należy wymienić: świnkę morską, królika, szynszylę, chomika, szczura i mysz.
Badania dodatkowe w dermatologii weterynaryjnej są prostą, aczkolwiek często niedocenianą, metodą diagnostyczną. Wymagają małego nakładu pracy oraz nakładu finansowego, są szybkie, a do oceny uzyskanego materiału potrzebny jest wyłącznie mikroskop. W artykule przedstawiona zostanie technika wykonania badania oraz omówione będą możliwe wyniki badania u psów i kotów.
Pobieranie krwi żylnej jest jednym z podstawowych zabiegów mających na celu pozyskanie materiału do badań laboratoryjnych.
Celem artykułu jest przedstawienie i opisanie metod przeprowadzania podstawowych technik badania radiologicznego w medycynie weterynaryjnej psów i kotów.
Poznanie budowy oraz fizjologii chrząstki pozwala zrozumieć jej funkcję oraz mechanizm odpowiedzialny za jej niszczenie w przebiegu urazów, chorób zwyrodnieniowych oraz chorób autoimmunologicznych.
Opieka nad pacjentem neurologicznym stanowi wyzwanie dla zoofizjoterapeuty. Pierwszym krokiem w planowaniu opieki pooperacyjnej jest ustalenie celów działania.
Psy krótkowłose jest to grupa bardzo obszerna, popularna i jeśli chodzi o zabiegi w salonie groomerskim, mająca jedną z najprostszych w pielęgnacji szatę.
Możliwości zaspokajania potrzeb zwierząt towarzyszących są ściśle zależne od warunków, jakie stworzy im ich właściciel. Zwierzęta te niemal w każdym aspekcie swojej aktywności są uzależnione od człowieka i tego, w jaki sposób urządził swoje otoczenie. Dotyczy to w szczególnym stopniu kotów niewychodzących, których całe życie toczy się w środowisku stworzonym przez opiekunów.
Jedną z dosyć częstych przyczyn zaburzeń zachowania psów są braki socjalizacyjne u szczeniąt. Socjalizacja (łac. socialis = społeczny) szczeniąt to proces nabywania przez nie wzorów zachowań charakterystycznych dla swojego gatunku.
Odpowiednio przygotowana dieta jest ważnym uzupełnieniem terapii w przypadku wielu schorzeń związanych z zaburzeniami pracy przewodu pokarmowego.
Katarzyna Szczepańska jest nauczycielem w Technikum Inżynierii Środowiska i Agrobiznesu w Poznaniu, gdzie od dwóch lat działa Technikum Weterynarii pod patronatem Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Doktoryzuje się z diagnostyki obrazowej zwierząt.
8 marca 2015 roku w Technikum Inżynierii Środowiska i Agrobiznesu w Poznaniu odbyła się I Ogólnopolska Konferencja Techników Weterynarii.
Jak osiągnąć sukces w pracy w salonie, podwyższyć jakość swoich usług, podnieść prestiż salonu, poszerzyć swoją wiedzę kynologiczną, groomerzy uczyli się 28-29 marca w Owińskiej na seminariach i warsztatach organizowanych przez Polskie Stowarzyszenie Groomerów.